Povinné ručení zdražuje

Pojišťovny do zvyšujících se cen služeb promítají zejména rostoucí náklady na opravu. Ty jsou způsobeny mimo jiné více součástkami v autě, například různými senzory.

Počet škod řešených z povinného ručení stále roste

Stále více moderních technologií v automobilech a dražší autoservisy způsobují, že náklady na opravu aut rostou. Zatímco v roce 2011 zaplatila pojišťovna z povinného ručení za škodu průměrně necelých 27 tisíc korun, letos to je 45 tisíc korun. Ceny povinného ručení se ale zvyšovaly pomaleji. Pojišťovny proto hledají cestu, jak v konkurenčním prostředí obstát, ale zároveň neprodělávat stále víc. Jednou z možných cest je více odměnit spolehlivé řidiče a zároveň výrazně zdražit pojistky těm rizikovějším.

Škody na majetku rostou

Škody na majetku jsou stále větší. Důvodem je podle asociace pojišťoven zejména větší složitost oprav i rostoucí cena práce. “Opravy jsou čím dál komplikovanější a sofistikovanější, jak se vozidla postupně modernizují. Tím pádem jsou výměny jednotlivých dílů výrazně dražší a zahrnují víc položek než v minulosti,” uvedl v rozhovoru pro HN hlavní analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička.

Důvody vyšších škod:

  • Zvyšující se cena práce v servisech
  • Rostoucí ceny náhradních dílů
  • Složitější opravy vozidel kvůli IT systémům, senzorům atd.

Kolik procent řidičů způsobí nehodu?

3,6 procenta

průměrný podíl řidičů, kteří způsobí nehodu.

20 procent

řidičů, kteří způsobí dopravní nehodu, je osmnáctiletých.

Průměrná cena povinného ručení roste

V posledních letech roste cena pojistek v průměru o několik procent. “Zdražování je nevyhnutelné a jakkoliv se toto vyjádření nebude řidičům líbit, vzhledem k výši a růstu vyplácených škod je v České republice povinné ručení stále levné. Češi platí za toto pojištění i výrazně méně než řidiči v dalších zemích střední a východní Evropy,” uvedla pro HN mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

8,4 milionu vozidel

je v Česku pojištěných.

Nepojištěných vozů je podle České kanceláře pojistitelů 140 tisíc. Nejvíce z nich jezdí v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Nehody hrazené z fondu pojistitelů

V Česku je pojištěných 8,4 milionu vozidel. Bez povinné pojistky jich je 140 tisíc. Nejvíce nepojištěných škod způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickém kraji a ve všech moravských krajích. Nepojištěných škod významně přibývalo do minulého roku 2018. Letos se začíná tento trend zastavovat.